czwartek, 30 czerwca 2011

KOŚCI czytane a BONES oglądane

                 Sezon „ogórkowy” w TV został już oficjalnie rozpoczęty, na nowe sezony najciekawszych kryminalnych produkcji musimy czekać do jesieni. Ten czas proponuję spożytkować uzupełniając zaległości książkowe. Na dobry początek proponuje wersje pisaną telewizyjnych „Bones”. Będzie to przyjemna kontynuacja gatunku po dość udanym sezonie i rewelacyjnym finale serialu. Produkcja powstała w oparciu o książki Kathy Reichs . "O pochodzeniu" serialu dowiedziałam się po obejrzeniu pierwszej serii, ale w zasadzie dopiero na początku ostatniego sezonu sięgnęłam po książkowy pierwowzór.
http://www.givememyremote.com/remote/2010/05/04/series-inspiration-kathy-reichs-talks-bones/


             "Pogrzebane tajemnice" to piąta z kolei powieść o dr. Temperance Brennan, antropolog sądowej, uznana jej specjalisty w swojej dziedzinie. W trakcie lektury mocno starałam sie znaleźć jak więcej podobieństw między serialem i spisanym wzorem, ale nic po za postacią głównej bohaterki nie stanowiło wspólnego mianownika, a i ona sama wydawała mi się zupełnie inną osobą. Dr Brennan, która wraz z agentem Bothem rozwiązuje najbardziej zawiłe sprawy morderstw wyróżnia się bardzo mocno swoim hiper - racjonalnym podejściem do życia. Pani antropolog, która w Kolumbii szuka dowodów zbrodni nie ma nawet połowy tej nad - logiczności w podejściu do życia. To działa mocno na jej niekorzyść - brak jej wyrazistości, choć na szczęście nie wpada w nudę.
Akcja toczy się powoli, rozwija się długo, ale to nieszczególnie przeszkadza. Dr. Brennan przyjeżdża do Kolumbii żeby zidentyfikować dziesiątki ciał złożonych w zbiorowej mogile. Są to bezimienne ofiary reżimu, mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na początku Reichs poświęca wiele uwagi i treści wydarzeniom, które doprowadziły do powstania mogiły badanej przez międzynarodowy zespół z Brennan na czele. Są to wydarzenia ważne, tragiczne i wstrząsające, ale ich opis i lekko napuszony dramatyzm kompletnie nie autorce wyszedł. To zdecydowanie najgorsza część „…tajemnic”.
Kiedy już przebrniemy przez niezbyt rewelacyjny początek jest już tylko lepiej. Akcja nabiera tempa, gdy pani antropolog zostaje zaangażowana przez miejscową policję w sprawę zaginięcia i morderstwa kilku młodych kobiet. W tej części Reichs „serwuje” nam sporo rzeczowych opisów prawdziwej pracy antropologa sądowego, dlatego odradzam czytanie tej lektury przy kolacji.
http://www.kryminalistyka.wortale.net/103-Ksiazki-Kathy-Reichs.html

Do "Pogrzebanych tajemnic" trzeba podejść w oderwaniu od serialu. Wtedy mamy wrażenie, że czytamy to po prostu dobry kryminał, z dość ciekawą historią, Kiedy zaczynamy szukać alegorii i podobieństw, książka niestety wypada blado w stosunku do ekranowego odpowiednika. Książkowy cykl "KOŚCI" liczy sobie 13 tytułów, z czego 12 zostało wydanych w Polsce, więc jest z czego wybierać.  

piątek, 3 czerwca 2011

KONKURSU FILMWEBU "POWIĘKSZENIE"



http://userlogos.org/node/9604


"Filmweb, największy polski portal filmowy, zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie krytyczno-filmowym "Powiększenie". Konkurs ma na celu wyłonić i wypromować zdolnych, młodych ludzi, którzy w przyszłości będą profesjonalnie pisać o kinie. 

Powiększamy – Konkurs będzie dla laureatów pierwszym krokiem w zawodowej karierze, zaś dla nas ma być pierwszym etapem pracy z nimi.

Powiększamy – szukamy ludzi, którzy zwrócą uwagę na to, co pomijane, dostrzegą to, co niedostrzegane i uwypuklą w swoich tekstach najróżniejsze aspekty współczesnego kina.

Każdy z uczestników powinien przesłać Zestaw konkursowy, składający się z dwóch tekstów – recenzji oraz artykułu. Powinny one być połączone kontekstowo, tzn. artykuł podejmuje problematykę, rozszerza, bądź nawiązuje do recenzowanego filmu.

Recenzja powinna liczyć nie więcej niż 4 tysiące znaków (ze spacjami), zaś artykuł – nie więcej niż 16 tysięcy znaków (ze spacjami).

Zestaw konkursowy musi składać się z tekstów dotąd niepublikowanych.

Konkurs jest przeznaczony dla osób, które nie ukończyły 30. roku życia.

Termin nadsyłania zestawów konkursowych: 31 lipca 2011 roku. Prace należy nadsyłać na adres konkurs@filmweb.pl

Dla laureatów konkursu przewidziano następujące nagrody:

I miejsce – 3000 zł oraz stała współpraca z portalem Filmweb.pl
Wyróżnienia – po 1000 zł oraz możliwość publikacji na łamach portalu Filmweb.pl

W jury Konkursu zasiądą : dr Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, nominowana do nagrody Nike za książkę "Twarze w tłumie"), Marcin Wrona (reżyser filmowy, autor filmów "Moja krew" i "Chrzest"), Michał Walkiewicz (szef publicystyki Filmweb.pl) oraz Bartosz Żurawiecki (krytyk filmowy).

Nagrody zostaną wręczone pod koniec września na corocznym zjeździe użytkowników Filmwebu, czyli Filmweb Offline."


Źródło http://www.filmweb.pl/news/Startuje+Konkurs+Filmwebu+%22Powi%C4%99kszenie%22%21-74260 

środa, 1 czerwca 2011

Scooby Doo na Dzień Dziecka



          Przy okazji dnia dziecka postanowiłam przypomnieć najlepszy kryminał mojego dzieciństwa – SCOOBY DOO. Serial powstaje nieprzerwanie od 1969 roku. Twórcami są mistrzowie postaci rysowanych – William Hanna i Joseph Barbera.
http://www.slizg.eu/forum/viewtopic.php?f=8&t=7258&start=60

          Podejrzewam, że trudno będzie znaleźć osobę, która nie zna grupy nastolatków z wiernym, acz bojaźliwym psem rozwiązujących mniej lub bardziej zawiłe zagadki. Fred, Daphne, Velma, Kudłaty i Scooby Doo przemierzają świat swoim kolorowym vanem w poszukiwaniu zagadek. Fabuła każdego odcinka jest podobna – przyjaciele trafiają do miejsca, gdzie rzekomo straszy stwór, potwór lub duch. Wtedy Fred, Daphne, Velma rozpoczynają dochodzenie w sprawie rzeczonego upiora, a Kudłaty i Scoobie zaczynają poszukiwanie kuchni. Odcinek kończy się spektakularną pułapką. Następnie przyjaciele demaskują ducha jako przebierańca i wyjawiają jego plany. 




          Podobno jest epizod, w którym „Wścibskie dzieciaki”, jak są nazywani przez zdemaskowanych przebierańców młodzi detektywi, trafiają na prawdziwego ducha, ale ja niestety jeszcze na niego nie trafiłam, a muszę przyznać, że wiele odcinków mam za sobą.
          Jak do tej pory powstały trzy filmy fabularne o przygodach Scoobiego i jego paczki, ale niestety nawet w najmniejszym stopni nie dorównują rysunkowemu oryginałowi. Oprócz tego w sprzedaży jest wiele komiksów, książek czy kolorowanek dla dzieci, a także zabawki, maskotki i gry (planszowe i komputerowe) – dobry prezent dla miłośników serii z okazji dnia dziecka J

http://www.psy24.pl/1125-Szalony-pies---Scooby-Doo.html
Przypomnienie o SCOOBY DOO dedykuje Mojej Siostrzenicy Ani, która dzielnie i bez strachu w każdy niedzielny poranek śledzi przygody Freda, Daphne, Velmy, Kudłatego i niezastąpionego Scoobiego .
Poniżej kilka ciekawych linków w tym temacie :

http://www.scoobydoomagazyn.pl/